Kao što ih poučavamo važnosti higijene tijela, tako bismo djeci već u najranijoj dobi trebali osvijestiti koliko je važna higijena zubi. Pravilnim četkanjem i higijenom zubi štitimo naše zube od raznih bakterija i mikroba i od većih dentalnih problema u budućnosti.

Stoga smo u skupini proveli niz aktivnosti o oralnoj higijeni. Za početak, zanimalo nas je dječje znanje o zubima i načinu na koji se oni brinu o njima. Postavile smo im nekoliko pitanja na koje smo dobile sljedeće odgovore:

T. K. : „Da nam se zubi ne kvare, zube moramo oprati sa četkicom i pastom.“

J. K. J. : „Zube moramo četkati.“

V. K. : „Zubi nam se kvare jer jedemo puno slatkiša.“

Z. J. : „Gric i Grec nam popapaju zube.“

F. M. : „Zube peremo prije noći.“

Zahvaljujući suradnji s roditeljima, djeca su u vrtić donijela četkice za zube i paste. Tako će, osim kod kuće, oralnu higijenu provoditi i u dječjem vrtiću. Često razgovaramo o važnosti provođenja oralne higijene, kao i pravilnom načinu pranja zubiju. U više smo navrata djeci pročitale slikovnicu „Kod zubara“ (Marijana Križanović). Poslije svakog čitanja, s djecom smo razgovarale o pročitanom. Razgovarali smo i o hrani koja je dobra za naše zube, ali i o onoj koja je za njih štetna. Većina je djece pokazala veliko znanje o tome. Djeci smo ponudile i memori, igru pranja zubi, igru pridruživanja, grafomotoričke vježbe, a sve na temu zubi. Osim navedenog, djeca su izrađivala zube od krep papira.

Posjetila nas je dr. dent. med. Dunja Cukon. Na djeci razumljiv način je pričala o važnosti svakodnevnog pranja zubi, kao i posjete stomatologu već u ranoj dobi. Ponudila im je jednokratne rukavice i ogledalca za pregled zubi, koje su mogli i isprobati. Djeci koja su to željela je zube i pregledala. Djeca su se rado odazvala pregledu i uživala u posjetu. 

Cilj nam je bio provedenim aktivnostima kod djece smanjiti strah od odlaska stomatologu i usvajanje rutine četkanja zubi.

Mi smo uživali i naučili nešto novo, a roditeljima i stomatologici zahvaljujemo na suradnji.

Odgojiteljice:

Monika Antolković

Ivana Haramina

Ucimo O Zubima U Jezicima 1
Ucimo O Zubima U Jezicima 10
Ucimo O Zubima U Jezicima 11
Ucimo O Zubima U Jezicima 12
Ucimo O Zubima U Jezicima 13
Ucimo O Zubima U Jezicima 14
Ucimo O Zubima U Jezicima 15
Ucimo O Zubima U Jezicima 16
Ucimo O Zubima U Jezicima 17
Ucimo O Zubima U Jezicima 18
Ucimo O Zubima U Jezicima 19
Ucimo O Zubima U Jezicima 2
Ucimo O Zubima U Jezicima 20
Ucimo O Zubima U Jezicima 21
Ucimo O Zubima U Jezicima 22
Ucimo O Zubima U Jezicima 23
Ucimo O Zubima U Jezicima 24
Ucimo O Zubima U Jezicima 3
Ucimo O Zubima U Jezicima 4
Ucimo O Zubima U Jezicima 5
Ucimo O Zubima U Jezicima 6
Ucimo O Zubima U Jezicima 7
Ucimo O Zubima U Jezicima 8
Ucimo O Zubima U Jezicima 9

Novosti

Dječji vrtić Tinitilinić

Mi brinemo o vašim najdražima!